Vihmariided - töötamiseks vihmas ja tuules
Vihmaseks tööpäevaks peab olema vihmakindel varustus. Vihmariided ning vettpidavad ja tuulekindlad riided kaitsevad kandjat vihmaste ilmadega või niisketes tingimustes vihma ja niiskuse eest. Oluline on valida õige tööriietus, et keha püsiks kuiv ja töötamine oleks mugav ka niiske ja vihmase ilmaga.
Vettpidavad ja tuulekindlad jakid ja püksid pakuvad alternatiivi traditsioonilistele tuulejopedele ja vihmariietele. Vettpidavad ja tuulekindlad tooted mitte ainult ei takista vee sissetungi väljastpoolt, vaid ka hingavad ja juhivad niiskust seestpoolt välja. Kuigi vettpidavad ja tuulekindlad rõivad on väga populaarsed ja võivad esmapilgul tunduda suure edusammuna traditsiooniliste umbsete ja higistama ajavate vihmariietega võrreldes, tasub meeles pidada, et ka lihtsal vihmajopel või -pükstel on töörõivastena oma kindel koht.
Vettpidavad ja tuulekindlad riided sobivad aktiivseks tööpäevaks
Vettpidavad ja tuulekindlad riided on kaitseriided, mis on mõeldud pealmiseks kihiks. Üleriiete all on oluline kanda sooja andvaid kihte, sest vettpidavad ja tuulekindlad rõivad ise kaitsevad vaid tuule ja vihma eest. Need on mõeldud toimima nn koorikuna (mistõttu neid on eesti keeles vahel nimetatud ka koorikriieteks), mis hoiab soojust sees, laseb niiskust välja ning takistab tuule ja vee sissetungimist. Loe kihilisest riietumisest lähemalt siit.
Vettpidavad ja tuulekindlad riided kaitsevad tuule ja vee eest. Nende materjal koosneb tavaliselt kahest kihist: vett tõrjuvast pealiskangast ja vee läbiimbumist takistavast membraanist. See membraan on reeglina hingav materjal, mis võimaldab õhul rõiva sees ringelda. Vettpidava ja tuulekindla rõiva pealiskangasse lamineeritud membraan laseb niiskusel aurustuda seestpoolt väljapoole, kuid takistab tänu mikroskoopilistele pooridele vee sissetungi väljast. Vesi jääb membraani pinnale väikeste “pärlitena”. Membraan hakkab vett tõrjuma, kui pealiskangas on märgunud. Kasutusel on eri tüüpi membraanid, mis võivad mõjutada nii toote kaitseomadusi kui ka hinda.
Vettpidavate ja tuulekindlate riiete õmblused on teibitud, et vesi õmblustest läbi ei pääseks. Kõigil vettpidavatel ja tuulekindlatel rõivastel on vooder, mis kaitseb õhukest membraani. Voodrimaterjaliks võib olla kas eraldiseisev võrkmaterjal või kangas või on vooder lamineeritud membraani ja pealiskangaga üheks paketiks
Vettpidava ja tuulekindla rõiva membraan juhib kasutaja higist tekkinud niiskuse rõivast välja. On eriti oluline, et rõiva sisse jäänud niiskus ei tekitaks ebamugavust. Vettpidavad ja tuulekindlad riided on tavaliselt ka kerged, seega on need suurepärane riietus vihmaseks päevaks. Kui töötad aktiivselt vihmas, lumetuisus või tuules, on vettpidavad ja tuulekindlad tööriided parim valik. Vettpidavad ja tuulekindlad riided hoiavad kandja kuivana ega lase nahale lähemal olevatel riietel higist märjaks saada.
Traditsioonilised vihmariided pakuvad parimat veekindlust
Traditsioonilised vihmariided on valmistatud polüuretaanist ja on täiesti veekindlad. Need pakuvad parimat kaitset vihma eest, nii et kandja jääb kuivaks olenemata sellest, kui tugevalt sajab. Vanematel rõivamudelitel ei ole õmblused teibitud, mistõttu need võivad mõnevõrra vett läbi lasta. Uuemate mudelite puhul on see probleem lahendatud õmbluste teipimisega. Kuigi traditsioonilised vihmariided on soodsad ja üsna vastupidavad, võivad need pikaajalisel kandmisel higistama ajada ja seetõttu ka seestpoolt märjaks muutuda.
Vihmariided hoiavad sind kuivana tugevas vihmas ja kaitsevad tuule eest. Need riided on tavaliselt valmistatud täiesti veekindlast materjalist, mis ei lase veel läbi rõiva tungida. Vihmariietel on tavaliselt ka kapuuts, mis kaitseb pead ja kaela vihma ja tuule eest. Enamiku vihmariiete kasulik omadus on trukk-kinnis, mis võimaldab rõivast kiiresti selga panna ja seljast võtta. See on eriti mugav ootamatute vihmahoogude korral.
Tööriided vihmase ilmaga – vihmariided või vettpidavad ja tuulekindlad rõivad?
Vettpidavad ja tuulekindlad tööriided ja vihmariided on erinevad ja mõeldud erinevateks olukordadeks. Hästi hingavad membraanmaterjalid muudavad vettpidavad ja tuulekindlad rõivad mitmekülgsemaks ja mugavamaks kui tavalised vihmariided. Tänapäeval on vettpidavast ja tuulekindlast jopest saanud universaalne riietusese, mida saab kasutada igal pool ja mis suudab vihma eest kaitsta sama hästi kui traditsiooniline vihmamantel. Vettpidavad ja tuulekindlad riided on tavaliselt kergemad ja hingavamad, seega sobivad need paremini kaitseks kergema vihma ja niiskuse korral. Vihmariided seevastu on mõeldud kaitsma tugeva vihma ja tuule eest. Iga rõivaese on välja töötatud kindlaid tingimusi silmas pidades, seega on oluline valida õiget tüüpi rõivad õigeks otstarbeks.
Meie signaalrõivaste omadustega vihma- ja vettpidavad ja tuulekindlad rõivad vastavad standarditele EN ISO 20471 ja EN 343. Vettpidavate ja tuulekindlate riiete õmblused on täielikult teibitud, riided on veekindlad ja hea hingavusega. Tutvu vihmariiete ning vettpidavate ja tuulekindlate rõivastega siin.
Veekindlus – veekindel või vetthülgav?
Erinevad testid aitavad tootjatel näidata rõiva võimet kaitsta kandjat vee sissetungi eest. Kui tootja deklareerib riiete veekindlust, suudab riideese hoida veepiisad välispinnal. Enamik tootjaid testib oma tooteid, seega võib veekindlaks tunnistatud vihma- või vettpidavaid ja tuulekindlaid riideid usaldada ka tugevas vihmas. Vetthülgavad riided suudavad kerges vihmas kandja mõne aja kuivana hoida, kuid tugevama vihma korral neist materjalidest täieliku kuivuse tagamiseks ei piisa.
Veekindel materjal takistab vee läbitungimist. See võib olla näiteks veekindel kile või kiht, mis asetatakse rõiva või materjali pinnale või selle alla. Veekindel materjal takistab vee läbitungimist ja hoiab kandja kuivana. Vetthülgav materjal ei takista vee läbitungimist, küll aga vee imendumist materjali. Selline materjal tõrjub vett, mistõttu vesi moodustab materjali pinnale väikesed tilgad ja voolab maha, selle asemel et materjali imenduda. Vetthülgavaks materjaliks võib olla näiteks spetsiaalse ainega töödeldud kangas või kangas, mis oma loomulikelt omadustelt suudab vett tõrjuda ja niiskuse imendumist vältida. Vetthülgav materjal ei ole seega täiesti veekindel, kuid aitab hoida kandjat kuivana kergemas vihmas või niisketes tingimustes.
Veesamba surve näitab materjali veekindlust
Materjali veekindluse mõõtühikuna kasutatakse nn veesamba survet. Veesamba surve on laboris mõõdetud kanga veekindluse näitaja. See näitab, kui suurt veesurvet materjal talub, enne kui vesi hakkab sellest läbi tungima. Veesamba surve esitatakse millimeetrites ja seda mõõdetakse kanga pealt, kasutades horisontaalset toru. Materjalist lõigatud proov asetatakse toru ülemisse otsa ja toru alumisse otsa lisatakse surve all vett, kuni materjal hakkab niiskust läbi laskma.
Üldiselt peetakse tavakasutuses veekindlaks materjali, mille veesamba surve on vähemalt 1000 mm. Mida kõrgem on veesamba surve, seda paremini peab materjal vett ehk seda veekindlam on. Veesamba survet 10 000 mm taluv materjal kaitseb ka tugeva vihma eest. Veesamba surve ei ole siiski automaatselt üle kantav kogu rõivaesemele, sest õmblused, tõmblukud jm detailid võivad vett läbi lasta ka siis, kui kanga veesamba surveväärtus on kõrge.
Image Wear – tööriided vihmaseks ja tuuliseks ilmaks leiad siit.