Kõrgnähtavad tööriided

Tööriided talveks firmalt Image Wear. Soojad, kaitsvad ja nähtavad joped ja püksid õues töötamiseks

Signaalrõivad kaitsevad töötajat

Hoiatus- ehk märguriietus on mõeldud tööaladele, kus peab olema kindlustatud töötaja nähtavus. HiVis- ehk nähtav hoiatusriietus (ingl high-visibility clothing) kaitseb töötajat näiteks ehitusplatsil, rasketehnika läheduses, raudteel, sadamas ja lennujaamas, koristustöödel ja jäätmekäitluses, laotöödel, tuletõrje, pääste ja politsei välitöödel, liikluskorralduses jm olukordades, kus tuleb töötada liikuvate sõidukite läheduses.

Nõrk valgustus või halvad ilmastikutingimused vähendavad töötaja nähtavust. Töötaja võib olla raskesti nähtav hommiku- või õhtuhämaruses, pimedas, udus, vihmas või tolmuses keskkonnas.

Standard EN ISO 20471:2013 määratleb kaitseriietuse omadused

Rahvusvaheline standard EN ISO 20471:2013 määratleb nõuded hoiatusrõivastele ehk hästi nähtavale tööriietusele. Standard määratleb fluorestseeruvate ja valgust peegeldavate ehk helkurmaterjalide kogused, nende pindadele esitatavad miinimumnõuded kolmes erinevas nähtavusklassis ning nõuded materjalide paigutusele. Standard määratleb ka fluorestseeruvate materjalide värvid. Kuna fluorestseeruv materjal ei peegelda, pole sellest pimedas kasu.

Standard määrab nõuded ka fluorestseeruvate ja valgust peegeldavate materjalide toimivusele. Fluorestseeruvate materjalide värvi ja heledust testitakse enne pesemist ja pärast maksimaalset pesukordade arvu. Samuti testitakse helkurmaterjalide funktsionaalsust nii enne pesu kui ka pärast maksimaalset pesukordade arvu.

Nähtava hoiatusjope kõik õmblused on teibitud kaitseks vihma ja tuule eest. Professionaalidele mõeldud hoiatus-kaitseriietus Image Wearilt

Fluorestseeruvad värvid päevavalguses ja hämaras

Fluorestseeruv materjal on kangas või kile, mida on töödeldud fluorestseeruva pigmendiga. Fluorestseeruv pigment suurendab nähtavust nii päevavalguses kui ka hämaras, samuti udus, vihmas ja tolmustes tingimustes. Kuna fluorestseeruv materjal ei peegelda valgust, pole sellest pimedas töötamisel kasu.

Vastavalt standardile on fluorestseeruvaid materjale kolme värvi: kollane, oranž ja punane. Kollane paistab tavaliselt kõige paremini silma, sest selle heledus ehk valgustugevus on suurem kui oranžil ja punasel. Tumedamad värvid neelavad märkimisväärse osa valgusest. Aga näiteks valge lume taustal paistab oranž kontrastsuse tõttu paremini silma kui kollane. Tööriiete valikul tuleks seega valida värv, mis töökeskkonnas hästi eristub.

Peegeldav materjal vajab valgusallikat

Kuna fluorestseeruv materjal ei ole pimedas nähtav, on tööriietel vajalik ka helkurmaterjal. Helkurid ei ole isevalgustavad, vaid vajavad peegeldamiseks valgusallikat. Helkurmaterjalis on mikroskoopiliselt väikesed klaaskuulid või prismad, mis juhivad valguskiire peegeldumist ehk millest valguskiir tagasi murdub. Helkur on kõige paremini nähtav kitsas valgusvihus valgusallika lähedal. Hallil helkurmaterjalil on hea helkurefekt.

Helkurmaterjalid peavad paiknema rõiva kõigil külgedel, et töötaja oleks nähtav igast suunast. Helkurmaterjalid peavad moodustama “mustri”, mille alusel on võimalik visualiseerida töötaja asendit ja liikumist.

Kui hoiatusriietust kandva isiku tööpiirkonnas on optilisi seadmeid, tuleb jälgida, et helkurid ei segaks nende seadmete tööd.

Kombineeritud materjal tagab turvalisuse pimedas

Töönõuetele vastav kaitseriietus. Eraldi mudelid naistele Image Wearilt

Kombineeritud materjal sisaldab fluorestseeruvat alusmaterjali ja helkurmaterjali. Kombineeritud materjali nähtavus on eriti oluline hämaras.

Kolm kaitseriietuse klassi

Standard EN ISO 20471:2013 määratleb kolm kaitseklassi, mille määrab fluorestseeruva ja peegeldava materjali hulk. Parima nähtavusega on 3. klassi hoiatusriietus. Fluorestseeruva alusmaterjali pindala peab olema vähemalt 0,8 m2 ja helkurmaterjali pindala vähemalt 0,2 m2. Väiksemad suurused (nt XS ja S9) ei saavuta tavaliselt 3. klassi taset, kuna helkurite mahutamiseks pole piisavalt aluskangast. 3. klassi hoiatusriietus peab katma keha, varrukatel ja püksisäärtel peavad olema helkurribad. Püksisääred peavad olema täispikad. 3. klassi hoiatusriietus on kohustuslik nt töötades liikluse vahetus läheduses, kus mööduvate sõidukite kiirus on suurem kui 60 km/h. 3. klassi tööriietus on nähtav liikluses kiirustel kuni 90 km/h.

2. klassi hoiatusriietuses peab olema vähemalt 0,5 m2 fluorestseeruvat materjali ja vähemalt 0,13 m2 helkurmaterjali. 2. klassi riietus sobib töötamiseks avalikel teedel, kus maksimaalne liikluskiirus on 50 km/h.

1. klassi hoiatusriietusel on nähtavus kõige nõrgem. Nendes peab olema vähemalt 0,14 m2 fluorestseeruvat alusmaterjali ja vähemalt 0,10 m2 helkurmaterjali. 1. klassi riietus ei sobi töötamiseks avalikel teedel. Need riided sobivad töötamiseks siseruumides täis- või osalise päevavalgusega.

Kõrgemat kaitseklassi on võimalik saavutada kas ühe riideesemega või kombineerides mitut riideeset. Vaata sertifitseerimisklasside tabelit siit.

Alusmaterjal peab olema jaotunud ühtlaselt (50% ± 10%) rõiva esi- ja tagaküljel. Fluorestseeruv alusmaterjal peab katma nii keha, käsi kui ka jalgu. Rõivaste helkurribade laius peab olema 50 mm.

Kui riietele on lisatud logosid vm märke, tuleb jälgida, et logod ja märgid ei kahjustaks nähtavust.

LED-vest suurendab tööohutust pimedal ajal töötades. Tänu sellele on töötaja näha igas suunas, ka ülevalt. Image Wear – nutitooted

LED-tuled tagavad nähtavuse pimedas

LED-tuled annavad nähtavust pimedates töötingimustes, kus puudub väline valgusallikas. Näiteks Image Weari LED-hoiatusjope ja LED-hoiatusvesti kiudoptilised valgusribad on nähtavad 360° igas suunas. Kiudoptilist valgusriba on võimalik reguleerida esitaskus oleva puldiga. Valgusriba saab näiteks seadistada pidevalt põlema või vilkuma. Valgus põleb eredaimal võimsusel umbes 5 tundi. Enne LED-valgustusega töörõivaste pesemist tuleb eemaldada valgusriba toiteaku.

Kulumine ja mustus vähendavad nähtavust

Hoiatusrõivaid ei tohi hoida otsese päikesevalguse käes, kuna fluorestseeruv materjal võib tuhmuda, mis vähendab selle nähtavust. Ka kulumine ja mustus vähendavad rõiva nähtavust. Hoiatusriiete pesemisel tuleb järgida pesujuhiseid ja pesta neid koos sama värvi riietega.

Kui kantud riiete värv on uuega võrreldes selgelt pleekinud või mustus pesus enam maha ei tule, on aeg hankida uus hoiatusriietus. Kui helkur on kulunud või kahjustatud, tuleb rõivas uue vastu välja vahetada.

Tööriietuse õige suurus on osa tööohutusest. Eraldi mudelid meestele ja naistele parandavad istuvust ja pakuvad piisavat kaitset.  Image Wear – tegusaid tööpäevi!

Hoiatusriietuse sobivus suurendab ohutust

Hoiatusriietuse valikul tuleb arvestada töö iseloomuga. Valikut mõjutavad tööasendid, kokkupuude mustusega ja ilm. Tööriietel võib olla ka muid kaitsefunktsioone, näiteks kaitse tule ja kuumuse eest ning veekindlus.

Riiete sobivus suurendab ohutust. Seetõttu on Image Weari tööriietel eraldi mudelid meestele ja naistele. See ei tähenda ainult kasutusmugavust, vaid ka tööohutust. Liiga avarad tööriided jäävad näiteks kergemini töömasinate liikuvate osade vahele. Hästi istuv tööriie püsib kindlat seljas, samas arvestab tööliigutustega ega takista töötamist.

Parema nähtavuse tagamiseks tuleb jope eest kinni panna. Isegi kui töötad kuumades ja higistama ajavates tingimustes, ära kääri varrukaid ega püksisääri üles, see võib vähendada hoiatusriiete nähtavust ja kaitseomadusi.

 

Image Wear logo
Image Wear Tegusaid Tööpäevi