Tööriiete pesu ja hooldus

Tööriiete pesemis- ja hooldusjuhised leiad toote seespool olevalt pesusildilt. Hoolda oma tööriideid regulaarselt.

Pese töö- ja kaitseriietust piisavalt sageli. Puhas rõivas on turvalisem ja selle kasutusiga pikem. Mustus nõrgendab ka kaitseriietuse nähtavust ja tulekaitseomadusi.

Tuulutamine on hea moodus lõhnade eemaldamiseks villastest ja villasisaldusega materjalidest. Villaseid riideid on soovitatav tuulutada pärast iga kandmiskorda. Karvad, lahtised kiud jms saab riietelt eemaldada kleeprulliga. Väldi juukselaki, parfüümi jms toodete pihustamist otse rõivale. Väldi üle pea tõmmatavate riiete kaeluse kokkupuudet näol oleva meigi, mustuse vm-ga. Nn higilapid kaitsevad riideid higi- ja deodorandiplekkide eest.

Kui tööriided vajavad pesemist, tutvu esmalt toote hooldus- ja pesujuhistega. Sümbolid näitavad, millist hooldust tootele soovitatakse. Lisaks sümbolitele võib olla lisajuhised, nt “triikida pahemalt poolt” või “enne kasutamist pesta”. Tutvu alati toote hooldusjuhistega ja järgi neid hoolikalt. Järgi kindlasti hooldusjuhendis toodud pesutemperatuuri, sest riiete vastupidavust on testitud vastavalt sellele.

Vaheta tööriided teiste riiete vastu töölt lahkudes või hiljemalt koju jõudes. Kui kannad tööriideid ainult tööl, peavad need kauem vastu.

Enne pesemist sorteeri riided

Tööriiete puhul on pesujuhiste järgimine väga oluline, et riided kauem vastu peaks.

Pese valged ja värvilised riided eraldi. Tumedad kiud võivad eraldada ebemeid või värvi, mis võib heledamaid riideid määrida.

Eralda teistest riietest käsitsi pestavad riided ja villa- või õrnpesu vajavad tooted.

Pese sertifitseeritud ja sertifitseerimata tööriideid eraldi. Sertifitseerimata tööriided võivad pesus teistele riietele värvi anda, mis nõrgendab sertifitseeritud tööriiete kaitseomadusi.

Tööriiete pesemine

Pesemise ajaks sulge tööriiete takjakinnised, tõmblukud, nööbid ja trukid. Suletuna ei kahjusta kinnitus- vm detailid pestavat rõivast. Tühjenda hoolikalt kõik taskud.

Enne pesemist pööra riided pahupidi. See säilitab paremini rõiva väljanägemist ja värvide erksust. Pahupidi pööramine vähendab ka kulumist, sest riided hõõrduvad pesus üksteise vastu. Võimalikud hõõrdumisjäljed jäävad sel juhul toote sisepoolele. Eriti määrdunud või plekilist toodet tuleks siiski pesta pahupidi pööramata, et plekid paremini välja läheks. Väldi riiete leotamist.

Tööriietelt tuleks plekid eemaldada võimalikult kiiresti pärast tekkimist. Kui plekk jõuab kanga kiududesse imenduda, on seda raskem eemaldada. Kui kasutad plekieemaldajat värvilistel riietel, katseta selle mõju kõigepealt õmblusvarul vm silmapaistmatus kohas. Nii saad olla kindel, et plekieemaldaja riidele omakorda plekki ei jäta. Ära kuivata ega triigi rõivast enne, kui plekk on eemaldatud. Kuumus võib pleki jäädavalt riidesse kinnistada.

Pese tööriideid pesujuhendis näidatud pesuprogrammiga. Tühjenda taskud, sulge lukud ja nööbid ning keera toode pahupidi.

Korraga peaks pesema terve masinatäie, nii säästad energiat ja keskkonda. Ära pane masinat siiski liiga täis. Riietel peab olema ruumi vees vabalt liikuda. Liiga tihedalt täidetud pesumasinas ei saa riided korralikult puhtaks ja erksad värvid tuhmuvad.

Kasuta pestavatele toodetele sobivat pesuvahendit: värvilistele tööriietele värvilise pesu jaoks mõeldud pesuvahendit, valgetele valge pesu vahendit ja villatoodetele villapesuvahendit. Järgi pesuvahendite doseerimisjuhiseid. Värvilisi tooteid on parem pesta vedela pesuvahendiga, et rõivale ei jääks nähtavaid pesuainejääke. Ka naharasu eemaldamiseks on vedelad pesuvahendid tõhusamad kui pulbrid.

Ära kasuta pesuloputusvahendit. Pesupehmendaja võib kahjustada töörõivaste omadusi, näiteks materjali niiskuse ülekandmise võimet või elastaani elastsust.

Tööriiete kuivatamine

Võta pestud tööriided masinast välja kohe, kui pesuprogramm on lõppenud. Nii väldid riiete liigset kortsumist. Kasuta rippkuivatamiseks puidust või plastist pesukuivatusreste/riidepuid.

Trummelkuivatus kulutab kangast. Riiete rippkuivatus õhu käes on ka keskkonnasõbralik valik. Kuivatusviisi valik sõltub ka sellest, kas riided peavad võimalikult kiiresti kuivaks saama või nt alles järgmiseks päevaks. Mõnede toodete trummelkuivatus on rangelt keelatud. Vaata kuivatusjuhiseid toote pesujuhendist.

Tööriiete triikimine

Triigi tööriideid hooldusjuhistes näidatud temperatuuril, et kiud ei kahjustuks.

Triigi ainult puhtaid riideid. Toodete triikimisel tuleb järgida ettenähtud temperatuuri. Liiga kuum triikraud kahjustab kanga struktuuri.

Villasest riidest tooteid on soovitatav triikida auruga. Villasest riidest toodete triikimisel tuleb alati kasutada triikimislappi, et kanga pind läikima ei hakkaks. Villaste pükste pressimisel ja viikimisel tuleb püksid hoolikalt kokku voltida, küljeõmblused ja allääred kohakuti, ning viikimisel järgida vanu viike.

 

Image Wear logo
Image Wear Tegusaid Tööpäevi