Turva- ja tööjalatsite kaitseklassid ja -omadused

IW tööjalatsid on loodud pakkuma jalgadele heaolu kogu tööpäeva jooksul.

Nii turvajalatsitele kui ka teistele tööjalatsitele on määratletud kaitseklassid, mis näitavad jalatsi ohutus- ja kasutusomadusi. Jalatsid ja kaitseklass valitakse vastavalt tööülesannete ja töökeskkonna riskihinnangule. Jalatsite valikut mõjutab ka istuvus ja kasutusmugavus.

Turvajalatsite standard EN ISO 20345:2022, kaitseklassid ja omadused

Turvajalatsid EN ISO 20345-2022 standardid tabelina
Turvajalatsite lisaomadused

Tööjalatsite standard EN ISO 20347:2012, kaitseklassid ja omadused

Tööjalatsite EN ISO standardid

Jalatsite kaitseomadused tähestikulises järjekorras

A – antistaatilised jalatsid

Antistaatilise jalatsi lühend A tuleneb väljendist Antistatic footwear. Antistaatilised jalatsid maandavad elektrit, vältides staatilise elektri, elektrilaengu või sädemete teket. Samuti pakuvad nad head kaitset elektrilöögi eest. Antistaatilistel jalatsitel on madal elektritakistus 0,1–1000 MΩ (megaoomi), mõõdetuna vastavalt standardile EN 20344:2011 5 10. Antistaatilisi jalatseid on võimalik kasutada paljudes erinevates töökeskkondades.

AN – pahkluud kaitsevad jalatsid

Pahkluukaitse lühend AN tuleneb väljendist Ankle protection. Jalatsitele on lisatud pahkluukaitse (≤ 10 kN). Pahkluukaitse testimisel ei tohi katsetulemuse löögijõu keskmine olla suurem kui 10 KN ja ükski väärtus ei tohi ületada 15 KN.

C – osaliselt staatilist elektrit juhtivad jalatsid

Osaliselt staatilist elektrit juhtivate jalatsite lühend C tuleneb väljendist Conductive footwear. Jalatsid neutraliseerivad elektrostaatilisi laenguid.

CI – külma isoleeriva tallastruktuuriga jalatsid

Lühend CI tähistab külma isoleeriva tallaga jalatseid ning tuleneb väljendist Cold Insulation. Tald peab isoleerima külma nii, et sisetalla pinnal ei langeks temperatuur alla 10 kraadi. Jalatseid testitakse temperatuuril –17 °C. 30-minutilise testi käigus võib sisetalla pealispinna temperatuur langeda mitte rohkem kui eelmainitud 10 kraadini.

CR – lõikekindlad jalatsid

Lõikekindlust tähistav lühend CR tuleneb väljendist Cut Resistance. Lõiketakistus (≥ 2,5). Jalatsites peab olema püsiv kaitsematerjal, mille kõrgus on vähemalt 3 cm kogu jalatsi pikkuses varbast kuni kannani.

E – põrutust summutava kannaosaga jalatsid

Jalatsi kannaosa põrutussummutust tähistav lühend E tuleneb väljendist Energy absorption of seat region. Kannaosa löögisummutus peab olema vähemalt 20 J.

ESD – staatilist elektrit hajutavad jalatsid

ESD-jalatsite lühend tuleneb väljendist ElectroStatic Dissipative ehk staatilist elektrit hajutav. Nagu nimigi ütleb, hajutavad ESD-jalatsid kehale kogunenud staatilist elektrit. ESD-jalatsitel on antistaatilistest jalatsitest madalam elektritakistus, 0,1–100 MΩ, mõõdetuna standardi BS EN 61340-4-3:2002 (IEC 61340-4-3:2001) alusel.  Jalatseid kasutatakse paljudel erinevatel tööaladel, näiteks arvuti- ja telekommunikatsiooniseadmeid ning akusid valmistavates ettevõtetes. ESD-jalatseid kasutavad ka meditsiinitöötajad ja elektriinsenerid. Liikumisel tekkiv hõõrdumine tekitab keha pinnal elektrostaatilise laengu. Kui jalatsid ja riided ei juhi piisavalt staatilist elektrit, võivad need laengut suurendada. Töötaja kehale kogunenud staatiline elekter võib kahjustada näiteks tundlikke elektroonikaseadmeid. Staatilise elektri kontrollimatud laengud võivad teatud juhtudel põhjustada ka tulekahju- või plahvatusohu.

FO – õli- ja kütusekindla tallaga jalatsid

Jalatsite õli- ja kütusekindla talla lühend FO tuleneb väljendist Resistance to Fuel and Oil. Jalatsite välistald on õli- ja kütusekindel. Tallal on ka hea haarduvus paljudel erinevatel pindadel.

HI – soojust isoleeriva tallastruktuuriga jalatsid

Soojusisolatsiooni tähistav lühend HI tuleb väljendist Heat Insulation. Tald peab isoleerima soojust nii, et sisetalla pinnal ei tõuseks temperatuur üle 20 kraadi. Jalatseid testitakse temperatuuril 150 °C. 30-minutilise testi käigus võib sisetalla pealispinna temperatuur tõusta mitte rohkem kui eelmainitud 20 kraadini.

HRO – kuumakindla välistallaga jalatsid

Kuumakindluse lühend HRO tuleneb väljendist Heat Resistant Outsole. Välistald peab taluma 300 ºC kuumust 60 sekundit. Jalatsite tald peab kuumust taluma tervena, st tald ei tohi painutamisel sulada ega puruneda.

LG – talla haardumine redelil

Redelil talla haarduvust tähistav lühend LG tuleneb väljendist Ladder Grip. Turvajalatsite välistallas peab olema pahkluu kohal vähemalt 1,5 mm sügavusega põikiprofiil.

M – pöiakaitsega jalatsid

Pöiakaitset tähistav lühend M tuleneb väljendist Metatersal protection. Turvajalatsil peab olema jalalabakaitse, mis peab vastu 100-džaulisele löögile. See vastab u 20 kg raskuse kukkumisele 50 cm kõrguselt.

P – torkekindla tallaga, terasest 4,5 mm naelakaitsega jalatsid

Jalatsite torkekindlust kutsutakse ka naelakaitseks. Torkekindluse lühend P tuleneb väljendist Perforation resistance. Jalatsi tallas peab olema terasest naelakaitse, mille torkekindlus on 1100 N. Testimisel kasutatakse 4,5 mm läbimõõduga naela.

PL – torkekindla tallaga, metallivabast materjalist 4,5 mm naelakaitsega jalatsid

Torkekindluse lühend PL tuleneb väljendist Perforation resistance, Large nail. Jalatsi tallas on metallivaba naelakaitse, mis peab olema läbinud testi, kus kasutatakse vähemalt 1100 N jõudu ja 4,5 mm läbimõõduga naela.

PS – torkekindla tallaga, metallivabast materjalist 3,0 mm naelakaitsega jalatsid

Torkekindluse lühend PS tuleneb väljendist Perforation resistance, Small nail. Jalatsi tallas on metallivaba naelakaitse, mis peab olema läbinud testi, kus kasutatakse vähemalt 1100 N jõudu ja 3,0 mm läbimõõduga naela.

SC – kulumiskaitse ninaosas

Ninaosa kulumiskaitset tähistav lühend SC tuleneb väljendist Scuff Cap. Kinga ninaosa peab läbima Martindale'i 8000 tsükli hõõrdumiskatse. Testis ei tohi jalatsi löögikaitsega ninaossa auke tekkida.

SR – libisemistõkkega jalatsid

Libisemistõket tähistav lühend SR (varem SRA, SRB ja SRC) tuleneb väljendist Slip Resistance. Turvajalanõude libisemistõke (testitakse keraamilisel plaadil ja seebilahusega) on põhinõue, mida ei tähistata sertifikaadis enam eraldi tähemärgiga. SR on keraamilisel plaadil glütserooliga testitud lisaomadus. Kui kannaosa libiseb ettepoole, on hõõrdetegur ≥ 0,19. Kui jalatsi esiosa libiseb tahapoole, on hõõrdetegur ≥ 0,22. Spetsiaalsete jalatsite puhul, mida ei saa testida (nt tallas integreeritud naastud), märgitakse talla haardumine tähisega ø, st ei ole testitud.

WPA – vetthülgav jalats

Vee läbitungimise ja imendumise takistamist tähistav lühend WPA (varem WRU) tuleneb väljendist Water Penetration and Absorption. Vetthülgavad jalatsid takistavad mingil määral vee sattumist jalatsitesse, kuid mitte täielikult. Vetthülgavad jalatsid ei talu pikaajalist kokkupuudet veega, nii et sisemised osad jääksid kuivaks. Vetthülgavaid jalatseid võib kanda näiteks kerge vihmaga.

WR – veekindel jalats

Veekindlust tähistav lühend WR tuleneb väljendist Water Resistant. Pärast 80 minuti pikkust testi ei tohi jalatsi sees olev niiske ala olla suurem kui 3 cm². Veekindlad jalatsid on mõeldud eelkõige sügavamate veelompidega töökeskkonda ja olukordadesse, kus kokkupuude veega on pikaajaline.

Turvajalatsite kaitsetasemed

Turvajalatsid EN ISO 20345

Standardis EN ISO 20345:2022, turvajalatsitele on määratletud 18 erinevat kaitseklassi.

Turvajalatsite kaitsetase SB

Kaitsetase SB tähendab, et jalatsid vastavad põhilistele ninaosa vastupidavuse ja kaitse kriteeriumidele. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Lühend SB tuleneb väljendist Safety Basic.

Turvajalatsite kaitsetase S1

Kaitsetase S1 näitab, et jalatsil on lisaks põhilistele ninaosa vastupidavuse ja kaitse kriteeriumidele ka muid kaitseomadusi. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ).

Turvajalatsite kaitsetase S1P

Kaitsetase S1P tähendab, et lisaks kaitsetaseme S1 omadustele on jalatsil terasest 4,5 mm naelakaitsega torkekindel tald (P). Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S1. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ).

Turvajalatsite kaitsetase S1PL

Kaitsetase S1PL tähendab, et lisaks kaitsetaseme S1 omadustele on on jalatsil metallivaba 4,5 mm naelakaitsega torkekindel tald (PL). Jalatsite torkekindlust kutsutakse ka naelakaitseks. Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S1. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ).

Turvajalatsite kaitsetase S1PS

Kaitsetase S1PS tähendab, et lisaks kaitsetaseme S1 omadustele on on jalatsil metallivaba 3,0 mm naelakaitsega torkekindel tald (PS). Jalatsite torkekindlust kutsutakse ka naelakaitseks. Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S1. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ).

Turvajalatsite kaitsetase S2

Kaitsetase S2 näitab, et jalatsid vastavad kaitsetaseme S1 nõuetele ning lisaks on neil vetthülgavad pealsed (WPA). Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S1. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ).

Turvajalatsite kaitsetase S2P

Kaitsetase S2P tähendab, et lisaks kaitsetaseme S2 omadustele on jalatsil terasest 4,5 mm naelakaitsega torkekindel tald (P). Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S2. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ). Jalatsitel on vetthülgavad pealsed (WPA).

Turvajalatsite kaitsetase S3

Kaitsetaseme S3 jalatsid vastavad kaitsetaseme S2 (ja seega ka SB ja S1) nõuetele. Lisaks on jalatsil terasest 4,5 mm naelakaitsega torkekindel tald (P). Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S2. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ). Jalatsitel on vetthülgavad pealsed (WPA).

Turvajalatsite kaitsetase S3L

Kaitsetaseme S3L jalatsid vastavad kaitsetaseme S2 (ja seega ka SB ja S1) nõuetele. Lisaks on jalatsil metallivaba 4,5 mm naelakaitsega torkekindel tald (PL). Jalatsite torkekindlust kutsutakse ka naelakaitseks. Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S2. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ). Jalatsitel on vetthülgavad pealsed (WPA).

Turvajalatsite kaitsetase S3S

Kaitsetaseme S3S jalatsid vastavad kaitsetaseme S2 (ja seega ka SB ja S1) nõuetele. Lisaks on jalatsil metallivaba 3,0 mm naelakaitsega torkekindel tald (PS). Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S2. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ). Jalatsitel on vetthülgavad pealsed (WPA).

Turvajalatsite kaitsetase S4

Kaitsetaseme S4 jalatsid vastavad kaitsetaseme S1 (ja seega ka SB) nõuetele. Jalatsite pealsed on kummist või polüuretaanist, seega on neil veekindlad omadused. Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S1. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ).

Turvajalatsite kaitsetase S5

Kaitsetaseme S5 jalatsid vastavad kaitsetaseme S4 (ja lisaks SB, S1 ja S1P) nõuetele. Kaitsetasemega S5 jalatsitel on lisaks terasest 4,5 mm naelakaitsega torkekindel tald (P). Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S4. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ). Jalatsite pealsed on kummist või polüuretaanist, seega on neil veekindlad omadused.

Turvajalatsite kaitsetase S5L

Kaitsetaseme S5L jalatsid vastavad kaitsetaseme S4 (ja lisaks SB, S1 ja S1PL) nõuetele. Kaitsetasemega S5L jalatsitel on lisaks metallivaba 4,5 mm naelakaitsega torkekindel tald (PL). Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S4. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ). Jalatsite pealsed on kummist või polüuretaanist, seega on neil veekindlad omadused.

Turvajalatsite kaitsetase S5S

Kaitsetaseme S5S jalatsid vastavad kaitsetaseme S4 (ja lisaks SB, S1 ja S1PS) nõuetele. Kaitsetasemega S5S jalatsitel on lisaks metallivaba 3,0 mm naelakaitsega torkekindel tald (PS). Jalatsite torkekindlust kutsutakse ka naelakaitseks. Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S4. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ). Jalatsite pealsed on kummist või polüuretaanist, seega on neil veekindlad omadused.

Turvajalatsite kaitsetase S6

Kaitsetaseme S6 jalatsid vastavad kaitsetaseme S2 (ja seega ka SB ja S1) nõuetele. Kaitsetaseme S6 jalatsid on ka veekindlad (WR). Pärast 80 minuti pikkust testi ei tohi jalatsi sees olev niiske ala olla suurem kui 3 cm². Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S2. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ).

Turvajalatsite kaitsetase S7

Kaitsetaseme S7 jalatsid vastavad kaitsetaseme S6 (ja lisaks SB, S1, S1P, S2 ja S2P) nõuetele. Kaitsetasemega S7 jalatsitel on lisaks terasest 4,5 mm naelakaitsega torkekindel tald (P). Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S6. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ). Jalatsid on veekindlad (WR). Pärast 80 minuti pikkust testi ei tohi jalatsi sees olev niiske ala olla suurem kui 3 cm².

Turvajalatsite kaitsetase S7L

Kaitsetaseme S7L jalatsid vastavad kaitsetaseme S6 (ja lisaks SB, S1, S1PL, S2 ja S2PL) nõuetele. Kaitsetasemega S7L jalatsitel on lisaks metallivaba 4,5 mm naelakaitsega torkekindel tald (PL). Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S6. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ). Jalatsid on veekindlad (WR). Pärast 80 minuti pikkust testi ei tohi jalatsi sees olev niiske ala olla suurem kui 3 cm².

Turvajalatsite kaitsetase S7S

Kaitsetaseme S7S jalatsid vastavad kaitsetaseme S6 (ja lisaks SB, S1, S1PS, S2 ja S2PS) nõuetele. Kaitsetasemega S7L jalatsitel on lisaks metallivaba 3,0 mm naelakaitsega torkekindel tald (PS). Muud kaitseomadused on sarnased kaitsetasemega S6. Jalatsi varbaosa löögikaitse on 200 džauli ja survekaitse 1500 njuutonit. Jalatsitel on suletud kannaosa. Kannaosa löögisummutus (E) on vähemalt 20 J. Jalatsid on antistaatilised (A) ehk madala elektritakistusega (0,1–1000 MΩ). Jalatsid on veekindlad (WR). Pärast 80 minuti pikkust testi ei tohi jalatsi sees olev niiske ala olla suurem kui 3 cm².

Ortopeedilised turvajalatsid

Nõuded ortopeedilistele turvajalatsitele

Ortopeedilised turvajalatsid jagunevad kasutaja spetsiifiliste vajaduste ja nõuete alusel kolme tüüpi.

Ortopeedilised turvajalatsid, tüüp 1: jalatsil on ortopeediline sisetald

  1. tüüpi ortopeedilistel turvajalatsitel on ortopeediline sisetald, mis pakub täiendavat tuge ja mugavust. 1. tüüpi ortopeediliste turvajalatsite kohustuslikud testid on järgmised:
  • Ninakaitse: Jalatsid kaitsevad varbaid piisavalt löökide eest.
  • Sisetalla pH-väärtus: Sisetalla happesuse ja aluselisuse vastavus ohutusstandarditele.
  • Vee permeaablus ehk läbilaskvus: Jalatsid ei lase vett läbi.
  • Vee adsorptsioon ehk imamine: Vee hulk, mille jalatsid niiskuse mõjul imavad.
  • Vee desorptsioon ehk hajutamine: Määrab, kui tõhusalt jalatsid pinnale vett vabastavad.
  • Kulumiskindlus: Määrab jalatsite kulumiskindluse.
  • Kroom VI: Kahjulike kroom VI ühendite sisaldus jalatsimaterjalis.

Ortopeedilised turvajalatsid, tüüp 2: jalatsil on ortopeediline välistald

  1. tüüpi ortopeedilistel turvajalatsitel on ortopeediline välistald, mis pakub täiendavat tuge ja stabiilsust. 2. tüüpi ortopeediliste turvajalatsite kohustuslikud testid on järgmised:
  • Ninakaitse: Kaitseb varbaid põrutuste ja muljumiste eest.
  • Libisemiskindlus: Mõõdetakse jalatsite libisemiskindlust, et vältida õnnetusi libedal pinnal.
  • Jalatsi pealse ja talla eraldusjõud: Testitakse jalatsi pealse ja talla vahelise ühenduse tugevust.
  • Talla rebenemiskindlus: Mõõdetakse välistalla materjali vastupidavust rebenemisele.
  • Kulumiskindlus: Testitakse välistalla vastupidavust regulaarsel kasutamisel.
  • Paindetugevus: Mõõdetakse välistalla painduvust ja paindetugevust.
  • Hüdrolüüsi kestus: Testib välistalla materjali vastupidavust kokkupuutel veega.
  • Mitmekihiliste jalatsite kihtide eraldusjõud: Mõõdetakse jalatsi kihtide ühenduskohtade tugevust.

Ortopeedilised turvajalatsid, tüüp 3: individuaalsed, tellimisel valmistatud turvajalatsid

Eritellimusel valmistatud 3. tüüpi ortopeedilised turvajalatsid peavad vastama kõigile põhinõuetele. Jalatsid on individuaalselt kohandatud kasutaja jalgade järgi. Tüüp 3 jalatsid nõuavad täpseid mõõte ja spetsiaalset konstrueerimist, et tagada kandjale korralik tugi ja kaitse.

Jalatsite valimisel tuleks silmas pidada kaheksat kriteeriumi

Jala skaneerimine võimaldab leida tööjalatsitele sobivad sisetallad.

Otstarve: Mõtle või selgita välja, mis otstarvet tööjalatsid peaks täitma.

  • Sobivus: Vali jalanõud, mis istuvad mugavalt jalas ja pakuvad jalgadele piisavat tuge. Väldi jalga pigistavaid või jalas “loksuvaid” jalatseid. Proovi jalatseid pärastlõunal, sest päeva jooksul võib jalg tursuda ja kuni sentimeetri võrra “kasvada”.
  • Mugavus: Valige korraliku pehmenduse ja toestusega jalatsid, mis sobivad sinu jalatüübile. Pööra tähelepanu võimalikele erivajadustele, näiteks tallavõlvi tugi või ortopeedilised sisetallad. Mugavad jalanõud vähendavad väsimust ja hoiavad ära jalaprobleemid.
  • Kvaliteet ja vastupidavus: Investeeri kvaliteetsest materjalist ja läbimõeldud disainiga jalatsitesse. Vali vastupidavad välistallad ja hingavad materjalid, mis tagavad jalatsite pikaealisuse ja funktsionaalsuse.
  • Jalgade tervis: Pööra tähelepanu võimalikele jalaprobleemidele nagu suure varba nukid või plantaarfastsiit ehk kukekannus. Vali jalanõud, mis pakuvad vajalikku tuge ja kaitsevad jalgu nende probleemide korral.
  • Jalgade tasuta skaneerimine: Image Weari kauplustes saad lasta oma jalgu tasuta skaneerida. See aitab leida sobivad jalanõud ja spetsiaalsed sisetallad, mis sobivad just sinu jalaga. Lisateavet jalgade skaneerimisest
  • Avarus: Vali jalatsid, milles varbad ei ole liiga tihedalt kokku surutud.
  • CE-märgistus: Veendu, et jalatsitel oleks CE-märgis, mis tagab nende ohutuse ja kvaliteedi.

Nende nõuannete abil leiad endale sobivad jalanõud, mis mitte ainult ei istu hästi, vaid toetavad ka sinu jalgade tervist ja tööheaolu.

 

Image Wear logo
Image Wear Tegusaid Tööpäevi