Kihiline riietus

Kihilisel riietumisel kaitseb kõige välimine kiht kandjat vihma ja tuule eest. Erksad värvid lisavad nähtavust ka sombuse ilmaga.

Riietu vastavalt aastaajale – hea lahendus on kolmekihiline riietus

Töömugavuse ja tervise huvides on oluline hoida nahk ja keha mikrokliima tööd tehes kuiv ja optimaalse temperatuuriga. Erinevate ilmastikutingimuste jaoks mõeldud tehnilised tööriided kaitsevad kandjat vihma, lörtsi, lume ja tuule eest. 

Pealmine ehk kaitsekiht kaitseb erinevate ilmastikutingimuste eest, millega väljas töötades võid kokku puutuda.

3-kihiline riietumine tõstab tööga rahulolu ja parandab enesetunnet, sest riietust saab vastavalt vajadusele soojemaks või jahedamaks reguleerida. Tõhus kihiline riietumine tugineb kolme kihi põhimõttele. Põhimõte on tekitada rõivakihtide vahele soojust isoleerivad ja juhtivad õhukihid. Higi eraldub naha pinnalt riietuse, kehaliigutuste ja välisõhu koosmõjul. Õiged materjalivalikud ja riideesemete lisamine või vähendamine võimaldavad tõhusat temperatuuri reguleerimist. Keha saab kasutada energiat töö tegemiseks, mitte ei kuluta seda niiskuse aurustamisele.

Kihiliseks riietumiseks ei ole ühte ainuõiget valemit. Kihid tuleks komplekteerida vastavalt ilmastikuoludele, isiklikele vajadustele ja kehalisele aktiivsusele. Samu riideesemeid on võimalik kombineerida erinevatel viisidel, leidmaks iga ilma jaoks optimaalse lahenduse. Loeb ka töö iseloom: raske füüsiline töö nõuab kergemat ja hingavamat riietust kui füüsiliselt kerge ja rahulik töö. 

Kihiline riietus vastavalt aastaajale – sügis ja kevad

3-kihiline riietus toimib kõige paremini muutlike ilmade korral, kus vahel sajab vihma ja puhub külm tuul, siis jälle paistab soe päike. Vahekihte lisades säilitad meeldiva töötemperatuuri, kui ilm järsku külmaks pöörab. 

Pealmine ehk kaitsekiht kaitseb erinevate ilmastikutingimuste eest, millega väljas töötades võid kokku puutuda.

Nahaga kokku puutuv aluskiht peaks juhtima niiskust pealmistesse riidekihtidesse. Mõned sünteetilised materjalid nagu polüpropüleen ja mikropolüester juhivad niiskust paremini kui näiteks puuvill. Need on ka vastupidavad, hingavad ja kiiresti kuivavad materjalid. Ka villal on hea niiskuse juhtimise võime. Kui vajad lisaks hingavusele ka soojust, on villane pesu hea valik. 

Pealiskiht kaitseb kandjat vihma, tuule ja lume eest. Vali oma töötingimustele sobiv pealiskiht: avatavad õhutusavad, hingavad materjalid, tuule- ja vihmakindlad pealisriided. Sooja vihma korral toimib vee- ja tuulekindel, aga hingav shell-jope vihmakaitsena ka ilma vahekihita. Puhkepausi ajal tasub vihmajope siiski korraks seljast võtta, et higistamine olemist ebamugavaks ei muudaks. 

Talvel on tähtis hea varustus

Kihiline riietumine talvel

Talvine ilm võib varieeruda krõbedast külmast plusskraadides sulailmani. Paks talvejope võib olla hea valik külmadeks ja tuulisteks pakasepäevadeks, kuid lörtsise ilmaga hakkab selles liiga palav. Sobiva töötemperatuuri saavutamiseks on parem lahendus vahekihtide lisamine või eemaldamine. Ära pane korraga liiga palju riideid selga, et mitte asjatult higistada. Kui puhkad pärast tugevat higistamist, ole ettevaatlik, et mitte külmetuda, sest higi aurustumine alandab kehatemperatuuri ja koos sellega ka töö- ja tegevusvõimet. Vaata talveriideid siit.

Kihiliselt riietumisel pea meeles ka lisandeid

Kihilisel riietumisel ära unusta keha “äärealasid”: jalad, käed, randmed ja pea. Nende kaudu eraldub kehast palju soojust, mistõttu neid kehaosi tuleb korralikult kaitsta, eriti jahedas ja külmas töötamisel. Näiteks tavalised puuvillased sokid saavad higistades märjaks ja varbad hakkavad külmetama. Tehnilised sokid seevastu soojendavad ja kannavad niiskuse kehalt eemale. Bambuskiust sokid hoiavad jalad jahedana palava ja soojana külma ilmaga. Kihilisuse põhimõte kehtib ka sokkide puhul: all õhuke alussokk ja peal paksem termosokk. Alussokk juhib niiskust nahalt eemale ning vähendab hõõrdumist jala ja jalatsi vahel.

Muutuv ilm nõuab ka jalanõudelt palju. Talvejalatsitel peab näiteks olema hea pidamine ka jäisel pinnal. Jalats peab külma ilmaga sooja andma, kuid samas peab ka hingama ja jala kuivana hoidma. Ja kuivusest rääkides, talvejalats peab ka lörtsise ilmaga vett pidama ehk jalanõu peab kaitsma jalga ka väljast tuleva niiskuse eest. 

Lisaks jalgadele külmetavad kergesti käed. Leia endale kindad, mis sobivad nii töö iseloomu kui ka ümbritsevate tingimustega. Külma ilmaga soojendavad sõrmed üksteist, seega on labakud soojemad kui sõrmikud. 

Kuigi vahel soovitatakse “külma peaga” tegutseda, ei ole see riietusega seotud. Investeeri ka korralikku peakattesse. Hingav ja samas sooja andev peakate on eriti oluline külma ilmaga. Villa soojendavad ja niiskust juhtivad omadused toimivad hästi ka peakatete puhul. Villasegud sobivad samuti suurepäraselt pea mõnusalt soojas hoidmiseks. Näiteks soodustab polüester niiskuse juhtimist nahalt eemale. Eriti tugeva pakase ja tuule korral on kohane nn suusamaski-tüüpi müts, mis ei kaitse mitte ainult pead ja kõrvu, vaid ka põski, lõuga ja kaela. Kui ainult peakattest ei piisa, pakub lisakaitset kapuuts. 

Kihiliselt riietudes juhib aluskiht niiskuse nahalt eemale, nii et keha jääb kuivaks ja soojaks.

ALUSKIHT juhib niiskust eemale ja hoiab naha kuivana

ALUSKIHT juhib niiskust eemale ja hoiab naha kuivana

Aluskihi funktsionaalne eesmärk on juhtida niiskust nahalt eemale. Naha vastas oleva aluskihi tähtsaim ülesanne on hoida naha pind kuiva ja soojana. Higistamise minimeerimiseks on vaja materjale, mis viivad niiskuse nahalt eemale, mitte ei seo seda alusriietesse. Polüpropüleen ja mikropolüester on vastupidavad, hingavad ja kiiresti kuivavad materjalid. 

Looduslikest materjalidest on villal hea soojusisolatsiooni- ja niiskuse ülekandmise võime. Tavaline vill võib tundlikku nahka siiski ärritada. Sellisel juhul on nahasõbralik valik meriinovill. Talvine aluspesu peaks ka tundlikke kehaosi külma eest kaitsma: käsivarsi ja randmeid katvad pikad varrukad, alaselga kaitsev pikendatud alläär ja pahkluid katvad püksisääred.

Aluskiht peaks olema keha jälgiva lõikega, et niiskus kanduks kergesti üle pealmistesse rõivakihtidesse ega kondenseeruks nahale. Lamedad ja elastsed õmblused suurendavad kandmismugavust. 

VAHEKIHT reguleerib ja ühtlustab soojust vastavalt välistingimustele

Fliis on pehme ja harilikult ka elastne ning selle poorne mikrostruktuur isoleerib hästi soojust ja juhib niiskust.

Aluskihi peal kantava vahekihi peamised funktsioonid on soojuse hoidmine ja niiskuse ülekandmine aluskihist pealmistesse kihtidesse. Vahekiht reguleerib soojusisolatsiooni – kihi rõivaesemeid lisatakse ja eemaldatakse vastavalt vajadusele. Vajadusel võib seega selga panna rohkem kui ühe vahekihi rõiva.

3-kihilises riietumises on keskmise ehk vahekihi ülesanne juhtida niiskust aluskihist eemale ja säilitada soojust.

Vahekihi riided ei tohi olla pingul ümber keha, sest tihe istuvus ei hoia soojust. Mida rohkem õhku on kihtide vahel, seda soojem rõivas tundub. Fliis ja vill on suurepärased materjalid vahekihi rõivaste jaoks. Fliis on pehme ja harilikult ka elastne ning selle poorne mikrostruktuur isoleerib hästi soojust ja juhib niiskust. Looduslikest materjalidest soojendab, hingab ja aurustab niiskust vill. Villane riie annab sooja ka märjana. Ebameeldivad lõhnad saab villast kergesti eemaldada riideesemeid tuulutades.

PEALISKIHT hoiab soojust ning kaitseb niiskuse, tuule ja külma eest

Pealiskiht kaitseb nii sügisvihmade kui ka talvetuiskude eest.
Pealiskiht kaitseb vihma, lume ja tuule eest, hoides õues töötava inimese soojas.

Pealiskiht kaitseb nii vihma ja lörtsi kui ka tuule ja tuisu eest. Ka sellelt kihilt nõutakse palju: hästi toimiv pealiskiht kaitseb väliste mõjude eest, peab olema hingav ja aurustama alumistest kihtidest kogutud niiskust, aitab isoleerida soojust ning peaks olema ka kergesti puhastatav. 

Pealiskihi valimine on sageli kompromisside kunst – veekindlus tähendab madalamat hingavust, mistõttu rasket tööd tehes ei jõua kogu higi aurustuda ning riiete sees tekib liiga niiske ja soe mikrokliima. Paljudel veekindlatel pealisrõivastel on seetõttu vajadusel avatavad tuulutusavad. 

Paljude tööülesannete puhul piisab pealiskihist, mis hoiab soojust, kuid see pole kuigivõrd tuule- ega vihmakindel, sest füüsilisel koormusel on oluline materjalide hingavus. Pealiskihi rõivaid soetades tuleks meeles pidada, et suuruselt peavad need olema pigem avarad kui liibuvad. Pealiskihi jope ja pükste alla peavad mugavalt mahtuma nii alus- kui ka vahekihi riided ning kogu komplekt peab võimaldama mugavalt liikuda ega tohi takistada töötegemist. 

 

Image Wear logo

 Image Wear Tegusaid Tööpäevi